Brněnské výstaviště

Datum otevření: 26.5.1928

Výška ochozu: 42 metrů

Foto: Martin Chroust

K velkým výstavištím patří i velké stavby. Nemusí to být jen výstavní haly, ale také rozhledny. Naše největší výstaviště se nachází v Brně a na jeho území stojí jedna z našich nejvyšších rozhleden. 45 metrů vysoká věž byla postavena v klasickém prvorepublikovém stylu v letech 1926-1928. Poprvé na ni mohli vystoupit návštěvníci Jubilejní výstavy československé kultury 26. května 1928. Za první republiky byla věž běžně přístupná a nejinak tomu překvapivě bylo i po většinu socialistické éry. Rozhledna sice prošla v 60. letech generální opravou, ale několik let poté byla uzavřena. Dle oficiálních zpráv došlo právě během generálky k zásadní konstrukční chybě, kdy byl instalován výtah, který svou nadměrnou hmotností ohrožuje konstrukci věže a výstup tedy není bezpečný. Členové Klubu přátel rozhleden, kterým se podařilo domluvit výjimečnou návštěvu, však při své návštěvě nezaznamenali nejmenší známky poškození. Tak už to ale někdy bývá...Můžeme tedy jen doufat, že se areál někdy v budoucnu dostane do ruky majitelům, kteří nebudou chodit okolo horké kaše (neboli vymýšlet výmluvy), případně provedou rekonstrukci a perla brněnského výstaviště tak znovu bude během veletrhů vítat návštěvníky.

Výhled: kruhový; S - Brno, Královo Pole, Boskovicko, V - centrum Brna se Špilberkem, J - nížiny směrem k Novým Mlýnům, Z - Nový Lískovec

Otevírací doba: rozhledna je nepřístupná

Popis cesty: Auto - je možno dojet až k Výstavišti, zde zaparkovat auto a během některého z Veletrhů dojít až k rozhledně (pavilon G). Přímo k Výstavišti vede sjezd z dálnice D1 č. 190 (orientace dle informačních tabulí). Vlak - nejbližší vlaková zastávka je hlavní nádraží v Brně. Odtud je nejlepší možností dopravy použití MHD. K Výstavišti jezdí přímo tramvaj č. 1.

Mapa

Kde se také píše o Brněnském výstavišti

http://rozhledny.webzdarma.cz/bv.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Brněnské výstaviště

http://www.archinet.cz/

http://www.czecot.com/cz/turisticky-objekt/4135_brnenske-vystaviste-betonova-rozhledna-brno

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku