Borůvka u Proseče

Datum otevření: 4.6.2005

Výška ochozu: 15 metrů

Foto: Martin Chroust

Sdružení obcí Toulovcovy Maštale je dnes v rozhlednovém světě už pojmem. V době, kdy české rozhlednové horečce vládly telekomunikačí stožáry, přišli členové sdružení jako jedni z prvních s projekty pěkných dřevěných rozhleden na kraji obcí. Jejich projekty byly později méněkrát či vícekrát okopírovány (Paseky->Pastvisko, Borůvka->Slunečná), přesto zůstává trojice touloveckých rozhleden dodnes jedinečnými. Rozhledna, nazvaná Borůvka, byla poslední stavbou tohoto projektu. Sdružení tento krok pojalo jako okázalé završení svého úsilí a nechalo postavit vskutku krásnou konstrukci. Rozhlednu se navíc podařilo postavit za velmi solidní náklady ve výši necelých 600 tisic korun. V roce 2008 byla podobně jako na kolegyni v Pasekách umístěna webkamera, a tak se může každý zájemce pokochat aktuálním výhledem i z pohodlí svého domova. Pocit plnohodnotného výhledu to však pochopitelně nenahradí, za tím je potřeba vyrazit na ono malé návrší nad obcí Hluboká.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: duben a říjen o víkendech 10-12, 13-16, květen až září denně mimo PO 10-12, 13-16 (o prázdninách do 17. hodiny), pro větší skupiny po dohodě na tel. 469 351 257 i jindy

Popis cesty: Auto - rozhledna stojí hned vedle místní komunikace z Perálce do Hluboké asi půl kilometru před obcí. Auto je možné nechat přímo pod rozhlednou. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Předhradí. K rozhledně nevede žádná turistická značená trasa, a tak je nutno ze zastávky vyrazit po silnici do obce Předhradí, přejít most přes Krounku a v Hněveticích odbočit doleva směrem k bývalému statku a po pokračující polní cestě dojít až k rozhledně.

Mapa

Kde se také píše o Borůvce

http://www.mastale.cz/roz_boruvka.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/boruvka-u-hluboke/

http://rozhledny.webzdarma.cz/boruvka.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bor%C5%AFvka_(rozhledna)

http://www.turistik.cz/cz/kraje/pardubicky-kraj/okres-chrudim/skutec/rozhledna-boruvka/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku