Blatenský vrch u Horní Blatné

Rok postavení: 5.7.1913

Výška ochozu: 21 metrů

Foto: Jan Chroust

Je to trošku paradox, ale takřka stoletá rozhledna na Blatenském vrchu je jednou z nejmladších rozhleden Krušných hor. Současné rozhlednové nadšení na některé oblasti zapomíná a bohužel to nejčastěji jsou hory...Tvarově elegantní věž na Blatenském vrchu vyrostla v roce 1913 zásluhou spolku v Horní Blatné a byla postavena v podobném stylu jako zdejší kostel. Slavnostní otevření se odehrálo 5. července 1913 a rozhledna byla pojmenována po rakouské arcivévodkyni Zitě - možná překvapí, že monarchistické pojmenování se dochovalo až do dnešních dnů a např. na stránkách Horní Blatné ji naleznete pod tímto názvem. Blatenský vrch je přirozenou dominantou svého okolí a rozhledna na něm nejsevernější věží svého typu v Krušných horách. Nepřekvapí tak, že po válce připadl celý vrchol i s přilehlým hotelem pohraničníkům. Ti hotel z důvodu "přebytečnosti" zbourali a rozhlednu využívali jako pozorovatelnu. Po jejich odchodu se dlouhá léta starali o věž ochránci přírody, kteří ji zpřístupňovali o víkendech turistům. V posledních letech však město Horní Blatná jako majitel věže přestalo být s tímto stavem spokojeno, a tak došlo ke změnám. V současné době je tedy rozhledna alespoň o prázdninách přístupná denně. Rozhodně pozitivní zpráva pro návštěvníky všeho druhu!

Výhled: kruhový, S - německé vrcholy Krušných hor v čele s Ochsenkopfem, V - Klínovec a Božídarský Špičák, J - Doupovské hory, Karlovy Vary, Tisovský vrch, Z - Zaječí hora

Otevírací doba: o prázdninách denně 9 - 17, ve vedlejší sezoně (duben - červen, září a říjen) o víkendech 9 - 17

Popis cesty: Auto - z místní silnice mezi Horní Blatnou a Božím Darem po kilometru a půl zastavte a zaparkujte na rozcestí Pod Blatenským vrchem. Odtud po červené značce necelý kilometr na vrchol. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Horní Blatné. Odtud vede až k rozhledně červeně značená turistická trasa. Celková délky cesty je 2 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Blatenském vrchu

http://rozhledny.webzdarma.cz/blatno.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Blatensk%C3%BD_vrch

http://www.krusnehory.eu/vyhlidky/blatensky-vrch/

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/blatensky-vrch

http://www.tisicovky.cz/cs/hory/krusne-hory/blatensky-vrch-hlv279/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku