Biskupská kupa u Zlatých hor

Rok postavení: 26.8.1898

Výška ochozu: 18 metrů

Foto: Pavel Rotrekl

Biskupská kupa zaujímá pozici na absolutní periferii Kladského výběžku. Přestože její umístění není z hlediska turistiky zrovna nejideálnější, byla už před více něž sto lety cílem stavitelů rozhleden. První rozhledna zde byla postavena již roku 1890. Byla to zvláštní, třináct metrů vysoká věž, která měla tvar komolého jehlanu. Bohužel však nevydržela dlouho. Roku 1896 ji doslova zkosila lednová vichřice. Členy spolku ze Zlatých hor to ale vyburcovalo, a proto zde za dva roky vyrostla rozhledna nová. Za mohutných oslav byla slavnostně otevřena 26. srpna 1898. Šťastné období trvalo na Biskupské kupě do 2. světové války. Na rozhlednu pak dlouho směli jen pracovníci telekomunikací, kteří se starali o vysílač, jenž byl na vrchol rozhledny umístěn. Tento stav trval až do roku 1996. Tehdy došlo k opětnému zpřístupnění rozhledny a vše vyvrcholilo roku 1998, kdy byla při příležitosti stoletého výročí rozhledna kompletně opravena. Od té doby nabízí úchvatný pohled nejen na Jeseníky ve stejné podobě jako přes sto lety. Ze svědectví některých rozhlednových nadšenců víme, že výhled z Biskupské kupy je za jasného počasí i na 200 km!

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: květen - říjen denně 9 -18 (při příznivém počasí od východu do západu slunce), listopad - duben o víkendu 11 - 15, mimo tuto dobu lze dohodnout na tel. 603 342 011

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/457 ze Zlatých Hor do Osoblahy 2 kilometry nad Zlatými Horami kousek za táhlou pravotočivou serpentinou nechte auto a vydejte se po zelené značce doleva na vrchol. Čeká vás prudké kilometrové stoupání. Vlak - nejbližš vlaková zastávka je ve Zlatých horách. Odtud vede až na Biskupskou kupu zeleně značená turistická trasa. Celková délka cesty je 3 kilometry.

Mapa

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Biskupské kupě

http://www.rozhlednabiskupskakupa.cz/index.php

http://cs.wikipedia.org/wiki/Biskupsk%C3%A1_kupa

http://www.zlatehory.cz/pamat_kupa.asp

http://rozhledny.webzdarma.cz/biskupska.htm

http://www.ejeseniky.com/turistika/veze-rozhledny/biskupska-kupa

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku