Babylon u Kalů

Rok postavení: 2005

Výška ochozu: 4 metry

Foto: Pavel Mašek

Se zařazením dvou rozhlednových setřiček - Babylon a Křivoš jsem velice dlouho váhal a v případě Babylonu si nejsem jistý dodnes. Jsou to stavby přesně na rozhraní mezi vyhlídkou a rozhlednou a jestliže v případě Křivoše alespoň máme potřebnou výšku, u Babylonu je to naprosto na hraně. Ale protože není správné rozdělovat sourozence, zařazuji do databáze obě rozhledny. Za vybudování obou věží vděčíme iniciativě Mikroregionu Porta a jejich projektu "Vycházkové trasy v mikroregionu Porta". Během let 2004 a 2005 (Babylon byl později postavený) tak v nákladu několika set tisíc korun vyrostly dvě malé dřevěné rozhledny, z nichž tou nižší je právě rozhledna na Babylonu (který je naopak vyšším kopcem než sousední Křivoš). Dalším faktorem, který hovoří pro jejich zařazení mezi rozhledny, je pak výhled, který si nezadá s výhledem z nedalekých nefalšovaných rozhleden Klucaniny a Čebínky.

Výhled: kruhový, S - Žďárské vrchy, Horní les, V - Květnice, Klucanina, Tišnov, J - částečně omezen stromy, Pernštejnské Jestřábí, Z - Jilmový kopec, Českomoravská vrchovina

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/385 z Tišnova do Nového Města na Moravě odbočte na počátku obce Kaly po místní komunikaci doprava do osady Zahrada. Po 300 metrech u vinic odbočte doleva po úzké asfaltce (značeno šipkami) a jeďte po ní, dokud se nepřemění v polní cestu. Zde nechte auto a po polní cestě dojděte až k rozhledně, kterou už máte na dohled. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Borači. K rozhledně nevede žádná turistická značka, a proto je nutné se vydat po silnici do obce Vrby, odkud vede neznačená cesta doleva podel potoka až pod vrchol Babylonu. Celková délka trasy je 3 kilometry.

Mapa

Kde se také píše o Babylonu u Kalů

http://rozhledny2.webzdarma.cz/babylon.htm

http://www.janousek.name/cesty/view.php?cisloclanku=2007040015

http://www.aneris.cz/rozhl_babylon_kaly.html

http://www.regiontisnovsko.cz/fx/cz/attractionlist/v-85/at-12

http://itakura.kes.tul.cz/jan/rozhledny/cykloexpedice2007.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku